Boldogkőrváralja a kéken Mogyoróskáról
A Zempléni-hegység egyik vonzereje a dekoratív vár Boldogkőváralján!
Boldogkőváralja közvetlen közelében emelkedő sziklaszirten áll a középkori vár. A táj szépsége, illetve a vár viszonylagosan jó állapota miatt kedvelt túracélpont, mely az Országos Kéktúra egyik állomása.
Az Arka-patak mellett haladtunk Arka kis településére.
Erdőn-mezőn át haladtunk.
Kiránduló kisvonatokkal is találkoztunk.
Boldogkőváralján szemünk elé tárult a hegytető a várral.
Ez a vár akár kárpótolt is minket a Regéci-vár csalódása után. Tartalmas idegenvezetésben volt részünk.
Innen jöttünk fel:
A várat 1945-ben 4000 kataszteri hold földbirtokkal együtt államosították. 1952-ben az Építésügyi Minisztérium Miskolci Tervező Intézete részletes felmérést végzett a megmaradt romokon.
Romjainak kutatását 1963 nyarán kezdték el az Országos Műemléki Felügyelőség megbízásából, Kemenczeiné Végh Katalin régész vezetésével, aki 1966-ban részletes monográfiát közölt a leletekről. Ekkor az alsóvár egyes részei, többek között a kaputorony, a bejárat előtti akna, az udvar (más néven falszoros), a csonkabástya és a déli torony feltárása történt meg.
2002-ben újabb feltárási munkák kezdődtek, ennek során a kapubástya és a déli torony védőtetőt kapott, az alsó udvar falán pedig gyilokjáró épült, továbbá a déli sziklakiszögellésen, az egykori megfigyelőbástya helyén kilátóhelyet állítottak. 2009-ben 133 millió forint értékű európai uniós támogatással folytatódott a rekonstrukció, mely során további védőtetők létesültek, helyreállították a szárazmalmot, az északi védművet és az alsóvár kapuját. (Wikipédia)
Egyik termében makettkiállítás látható.
Vissza is gyalogoltunk ugyanazon az útvonalon.
Mogyoróska közelében a Bónyi-kútnál már kezdett sötétedni.