Rezi vár

Ezt  a várat Rezi nevezetű településről könnyebb elérni.

Mi persze Zalaszántó felől hódítottuk meg.

Letöltés

A Meleg-hegy, és a Rezi vár romjai.

Nagy valószínűséggel Apor báró parancsára emelték Rezi várának korai magját, hogy a földesúr innen uralhassa elorozott új birtokát. Mindhiába, hiszen elhunytáig fiú utódot nem hagyott hátra, így a rezi várbirtok visszakerült a királyi kamara kezelésébe.

 Ellenséges kezektől még Kinizsi Pál is visszafoglalta annak idején. Eme hadjáratban csatázott utoljára a még Hunyadi Mátyás király által létrehozott Fekete Sereg.

A XVI. század közepén az ország középső vidékeit megszálló törökök rablótámadásai miatt megerősítették falait, de továbbra is csak jelentéktelen harci értékű magánvárként tartották számon.

Gulio Turco itáliai hadmérnök rajza alapján egy mély száraz árokkal övezett, kettős tornyú, az elnyújtott udvar végén emelkedő lakótoronyból állott mindössze, aminek kis létszámú őrségét – az ellenség által elfoglalt birtokai miatt elszegényedő - Gersei Pethő család alig tudta fizetni.

Nem tudni pontosan mikor, de egy Oszmán Birodalom katonái által végrehajtott portya során megszállták és felgyújtották Rezi várát, amit többé nem építtetett újjá a földesúri család.

Évszázadokon keresztül omladoztak falai, mígnem a 2000. esztendőben megkezdődtek a régészeti feltárások és helyreállítások.

Bővebben

Fotóim a várról:

A vár hátoldali bástyájánál értünk fel a meredek oldalon.

Letöltés

Letöltés

Letöltés

Letöltés

Letöltés

Letöltés

Letöltés

És a panoráma:

Letöltés

Letöltés

Letöltés

Letöltés

További fotóim: ITT !

A közeli Tátika vártól jöttünk ide, majd megnéztük még Zalaszántónál a Sztúpát is.