Salföld - major és kolostorrom
Remek kirándulást tehetünk Salföldön a majorban és a környékén. A régmúltat idéző népi eszközöket láthatunk és sokféle ősmagyar háziállatot.
Van játszótér, valamint sétakocsikázási lehetőség és más lovas programok is.
Látványos bemutatóhely.
Láthatunk kölyök állatokat is.
Termekben is nézelődhetünk, olvashatunk, kincseket fedezhetünk fel.
Salföldön felkereshetünk egy középkori pálos kolostor romjait is.
A kolostort először Pál veszprémi püspök említi „Kőkút sancte Maria Magdelene” formában egy Boldog Özséb által készíttetett, 1263-as összeírásban.
Az 1440-es évek első felében I. Ulászló király és Erzsébet özvegy királyné hívei között ebben a térségben kemény harcok dúltak, ekkor több más kolostor mellett a salföldi is elnéptelenedett.
Valószínű, hogy a pártharcok lecsillapodása után a pálosok visszatértek az elhagyott kőkúti kolostorba.
1475-ben a kőkúti kolostor megújítása érdekében István bíboros búcsúengedélyt adott ki, a századfordulón pedig késő gótikus stílusban átépítették.
Amikor a 16. századi végvári harcok elérték a Balaton-felvidéket, a kolostor már elhagyott és ennek megfelelően düledező volt. A kolostor valószínűleg az 1554. november 7-i Tihanyt és Csobáncot eredménytelenül támadó török hadjárat áldozata lett.
Az erősebb, jobban megépített templom jobban bírta a századok súlyát, a gyengébb anyagból készült kolostor gyorsabban pusztult, s ennek a (bizonyára) könnyebben megbontható köveit hordták el építkezésekhez, így a templom tetőtlenül is máig megmaradhatott.
A megmaradt romok legnagyobb pusztulása a 1820-as évek során egy közeli juhakol építésekor következett be, ekkor a gyulakeszi Csigó család a templom és a kolostor köveit is felhasználta alapanyagként. Ez már a 20. század elején is romokban állt, ma erdészház van a helyén.
Romjainak teljes régészeti föltárása és falainak állagmegóvása 1959-ben kezdődött meg dr. Sági Károly régész vezetésével. 1962-ig csak minimális feltárások történtek, később 1962 és 1967 kezdődtek nagyobb lélegzetű feltárási és restaurálási munkálatok.
Információk a kolostorról a wikipédiából:
http://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1los_kolostor_%28Salf%C3%B6ld%29
Bővebben a majorról: http://www.bfnp.hu/magyar/oldalak/kali_medence_salfoldi_major/